Krása volného letu dravých ptáků v rámci luxusního areálu

 

Lednický park

Lednický zámecký park je nejprestižnějším místem na ukázky dravců v Evropě. Kdo má rád přírodu a chce svým dětem, případně známým, ukázat něco originálního, zajede si na ukázky dravců do Lednice na Moravě. K dispozici je překrásná louka o průměru cca 800 metrů, která je orámována stoletými duby a je tu zachována divoká příroda. Celý park je stejně jako sokolnictví zařazen na seznam kulturního dědictví UNESCO! Zayferus zde pro Vás létá již 17 let.

Dravci společnosti Zayferus - řady 2009 Přístupová cesta podél vody Minaret 2008

Snažíme se, aby se všichni pobavili, uviděli něco nevšedního a navíc si rozšířili obzory o přírodě.

Výklad o dravcích je srozumitelný, vtipný, naučný a poutavý.

Dravci, kteří létají volně, mají nevyčíslitelnou hodnotu – na ukázky dravců pro veřejnost se nepoužívají žádní vyřazení dravci z různých útulků či zoologických zahrad. Tito mnohdy veteráni jsou rádi, že se vůbec doplouží k masu, natož aby lovili.

Dravci se kupují pokud možno z loveckých chovů a velkou roli zde hraje genetika. Těžko chtít po dravci, aby precizně lovil, když jeho rodiče a jejich prarodiče nikdy nelovili a celý život byli zavřeni ve voliérách. Navíc celé generace sokolů denně žraly nekvalitní maso. Takový sokol toho opravdu moc nepředvede a Vy můžete místo kroužení ve výškách a razantních útoků střemhlav sledovat sedání po zemi nebo po stromech. Jako bonus k tomu máte vláčný let.

Proto není sokol jako sokol.

Zaměřujeme se na to nejlepší, co se dá pořídit, a myslím, že se to projevuje na kvalitě ukázek. Velmi důležité je i kvalitní krmivo. Zaměstnáváme člověka, který celé dny běhá jen kolem masa – kvalitního masa. Přirovnám to k autům – těžko byste do posledního modelu BMW nalili nekvalitní benzín či olej. S dravci je to stejné, pokud chcete lovecký výkon tak jako v přírodě, nesmíte šetřit na mase. Díky Vám, divákům, kteří nás roky podporujete, si můžeme dovolit kupovat výjimečné dravce a krmit je tím nejlepším, co se dá zajistit.

Bio koutek Bio mix Bio morčata Krmivo - kohouti a křepelky 

 

Kde nás najdete?

Jsme v zámecké zahradě. Pod skleníkem se dáte doprava a podél vody je to 7 minut chůze.

POZOR! Nejsme na parkovišti a náš název má na začátku „Z“. Název by měl být chráněný ochrannou známkou – ale žijeme v Česku, kde je totální bezvládí. Bývalí „nejlepší“ kamarádi z dětství nejsou schopni si vymyslet svůj vlastní název, tak zkomolili Zayferus, aby se to divákům pletlo. Těží z naší popularity a úspěšně parazitují na našich zkušenostech. Lákají diváky mimo zámecký areál. Pochopitelně můžete jít, kam chcete. Pokud však chcete vidět originál a dravce skutečně lovit, musíte do nádherné zámecké zahrady.

Orel východní-kamčatský v letu - Lednice Karančo jižní běží Orel bělohlavý Ketchikan - Lednice 2010 Pouštění luňáka červeného 

 

Kdy létáme - časy ukázek v Lednici

létáme v zámecké zahradě

Nevíte jestli se v Lednici létá? Stačí poslat dotazující sms na mobil: +420 608 100 440 - my Vám obratem pošleme aktuální čas ukázek. Dotatek: při nepřízni počasí bývá jen jedna ukázka ve 13:00. Když je opravdu škaredě - nejsou diváci - není ukázka.

Duben, červen

pouze soboty a neděle a svátky
1. letová ukázka 12:00
2. letová ukázka 14:00

Červenec, srpen

každý den, kromě pondělí
1. letová ukázka 12:00
2. letová ukázka 14:00

Září, říjen

pouze o víkendech o svátcích
1. letová ukázka 12:00
2. letová ukázka 14:00
 

Sokol Entepant při otočce - Lednice 2009 Puštík obecný letí nad diváky Karančo jižní Margarita v detailu - Lednice 2013 Orel bělohlavý Yukon - detail hlavy 

 

 

Jaké dravce máte možnost spatřit?

Aktuálně máme supa krahujového, supa kapucína, orla skalního, orla bělohlavého, orla stepního, orla mořského, orla kamčatského, kondora krocanovitého, káni lesní, káni bělochvostou, káni rudoocasou, káni Harrisovu, luňáka hnědého, luňáka červeného, jestřába lesního, krahujce obecného, poštolku obecnou, poštolku rudonohou, poštolku vrabčí, sokola stěhovavého, sokola šahina, raroha velkého, raroha jižního, sokola loveckého kříženého s rarohem, ostříže lesního, dřemlíka tundrového, karančo jižní, kulíška nejmenšího, výrečka malého, sýce rousného, sýčka obecného, sovu pálenou, kalouse ušatého, puštíka obecného, puštíka bělavého, puštíka vousatého a výra velkého.

 

Jak probíhá letová ukázka dravců společnosti Zayferus?

Především po Vás při vstupu nechceme žádné peníze. Dostanete pouze lístek do tomboly a je na Vás, jak nás při odchodu podpoříte. Připadá nám šílené chtít po Vás peníze předem, když jsme ještě nic nepředvedli.

Lednice - ukázky pro veřejnost Pohled na tribunu

Po usazení na prostorné tribuně začne úvodní výklad, který trvá cca 10 minut. Jednotliví dravci jsou poutavě představeni a pak začnou lety. Ukázky dravců jsou nakombinované: rychlý letec, pomalý letec, noční letec. To znamená, že útočí rychlý sokol (jeho rychlost je cca 300 km/hod.), nad diváky krouží pomalý luňák (tomu prakem střílíme maso nad hlavy diváků a on ho většinou v letu chytne a následně žere), následuje neslyšná sova, exotické karančo prokáže svoji mimořádnou inteligenci a opět následuje některý z rychlých sokolů, který tentokrát loví kličkující kořist... Ukázky ukončují majestátní orli a dlouhověcí supi. Na závěr programu se losuje bohatá tombola, v níž můžete vyhrát luxusní kalendář na příští rok, kvalitní samolepky, výuková pexesa, orlí pera a přílet supa na vlastní ruku. Celý program trvá zhruba 1 hodinu.

Orel skalní se snaží chytit lišku Sup krahujový nad tribunou - Lednice 2009 Karančo si vykračuje po tribuně Kalous ušatý z očí do očí - Lednice 2012

Každý účastník ukázky má možnost se s dravcem na ruce vyfotografovat.

Zavolání supa na ruku Focení s dravcem na ruce Puštík obecný Maruška - focení 2007 

 

Kolik to celé stojí?

Platí se až při odchodu. Celý program trvá jednu hodinu. Když jsou diváci spokojeni, tak při odchodu přispívají 300,- Kč/osoba,.Když diváci odchází v půlce je cena 150,- Kč / osoba. Když se divákům program nelíbí, tak ho mají zadarmo. To znamená, že divák nemusí přispívat nic. Rodinné vstupné je 250,- na osobu. Děti do 6 let se nepočítají - ti jsou za 0. Stejně tak se nic neplatí za fotoaparáty a kamery. Pochopitelně, že diváci mohou přispět více - to jim nikdo hlavu trhat nebude. Takže - člověk jde dovnitř zdarma, tam si vyhodnotí situaci a pak teprve přispívá. Trváme na tom, že diváci něco podobného v takovém rozsahu nikde v ČR a ani v zahraničí neuvidí, ale to si musí vyhodnotit sám návštěvník. Ve srovnání se zahraničím jsme o polovinu levnější.

Jakékoliv dotazy řešíme na telefonním čísle +420 608 100 440.

Jiří Hrotek, Zayferus, o.p.s.

Jiří Hrotek a Yukon