Environmentální výchova a krása letu dravých ptáků

Vzácní dravci či jejich ukázka se dnes již sama nenabídne. V záplavě pravdivých, méně pravdivých a především falešných nabídek je třeba lidem dokázat, že pouze s naší společností vyhrávají na plné čáře. S tím samozřejmě souvisí kvalita a férové jednání. Již více jak 20 let platí: Pokud nejste s programem spokojeni, nemusíte platit NIC! Zayferus je jako Mercedes – vždy o několik let napřed; kvalita a preciznost je samozřejmostí.

V české republice je kolem 20 skupinek prezentujících se s dravci na školách. Můžete mít kteroukoliv z nich, anebo můžete mít ZAYFERUS. Zdůrazňujeme, že ZAYFERUS se píše se „Z“, viz ochranná známka z roku 1992. Jakýkoliv jiný paskvil je naše zkomolené jméno a díky bohu s námi nemá nic společného.

Nabízíme dva druhy programů, Luxus a Standard.

 

Naše akce na 100 % zaujmou všechny věkové kategorie. MŠ, ZŠ, učitele a také biology. Máme druhy, které málokdo viděl naživo v takovém rozsahu. A už vůbec NE při loveckých akcích! Pro snadnější rozhodování Vám zde předkládáme stručné informace o tom, jaké jsou vlastně možnosti.

Většinou děláme 2 programy, které zaujmou jak dospělé, tak děti. Jeden program se jmenuje Standard (12-15 druhů dravců, 2-3 sokolníci) a je menší, druhý, výrazně větší, se jmenuje Luxus (25-33 druhů dravců, 3-5 sokolníků). Délka Standardu je přibližně 60 minut a v případě Luxusu 75 minut. Programy se liší počtem lidí a počtem dravých ptáků. Při obou programech vzácní dravci létají volně a loví různou kořist. Cena odpovídá kvalitě. Začínáme na 50,- Kč a končíme na 90,- Kč na žáka. Pokud se školy domluví a bude více žáků, není problém udělat program Luxus za cenu 50,- Kč na žáka.

Především si zakládáme na loveckých akcích. Následuje stručný popis jednotlivých programů.

 

Program Luxus

V 7:00 (nebo krátce před sedmou hodinou) přijíždíme na místo, kde budeme létat. Zhruba 1 hodinu trvají přípravy. Krátce po 8. hodině přichází Vaši žáci. Kousek od vstupu bude čekat náš člověk s ozvučením, který žáky roztřídí: na jednu stranu hřiště, tj. k dravcům sokolovitým pošle jednu část žáků a na druhou stranu hřiště, tj. k dravcům krahujcovitým druhou část žáků. Moderátoři si následovně postupně přicházející žáky rozmístí dle věku tak, aby všichni dobře viděli.

Školní kruh - Valtice Školní kruh - jižní Čechy

Po krátkých, poutavých a zajímavých výkladech se skupinky vymění. Výklad ve skupině trvá asi 17 minut - tam také na závěr výkladu probíhá zkoušení žáků. Nejlepší žáci obdrží zajímavé ceny jako luxusní kalendáře, pexesa, volné rodinné vstupenky na ukázky dravců v lednickém parku a mají možnost si na svou ruku dravce zavolat.

Dítě a kondor - Lednice 2009 Dítě a sova pálená Spirit 2007 Přílet na ruku Sup kapucín Pačes po příletu na ruku

Po absolvovaných výkladech si žáci stoupnou po obvodu hřiště či louky (dá se použít i tribuna) a začne druhá, neméně zajímavá část, a to jsou volné lety a lovy maket zvířat. Vše je opět doprovázeno poutavým výkladem. Bezdrátové ozvučení je samozřejmostí. Jsme moderní sokolníci. Výklad je zaměřen na ochranu přírody.

Zayferus - ukázka dravců

Nic se nezdržuje, vše má spád. Velmi vzácní dravci se prezentují v letu a při loveckých akcích. Můžete spatřit sokola útočícího střemhlav (jeho rychlost je ± 300 km/hod), dravce arabských šejků raroha lovícího kunu, obratného dřemlíka, majestátné supy, kroužící orly, běhající karančo a nechybí neslyšný let sov. Celá akce trvá asi 75 minut a je ke spatření ± 30 druhů dravců.

 • Dremlik tundrovy utoci 09
 • Káně Harrisova útočí na kunu Led. 09
 • Káně rudochvostá útok
 • Orel bělohlavý Yukon Lednice v letu podzim 09
 • Orel skalní Iris chytá lišku Lednice 2009
 • Orel stepní Dubai za liškou
 • Orel východní-kamčatský v letu Lednice
 • Raroh jižní akce při lovu 2012
 • Snow otočka boční
 • Snow útok
 • Sup krahujový, ukázky pro veřejnost Lednice
 • karančo jižní v běhu
 • supi létají nad hlavou
 
Program Standard

Vše je stejné, jen je méně sokolníků a především dravců. Dravců se přiveze o polovinu méně, což je kolem 15 druhů dravců. Program trvá maximálně 60 minut. Děti nestojí ve dvou skupinách, nýbrž jen v jedné.

Mateřská škola, kruh

Veškeré třídění a přesouvání žáků si děláme sami. V případě jakýchkoliv zmatků (což se doufám nikdy nestane) je vše naše odpovědnost a vy nám nemusíte dát ani korunu. Jakékoliv dotazy řešíme na telefonním čísle +420 608 100 440.